top of page

K čemu muži potřebují ženy

Aktualizováno: 22. 8. 2023


Nadpis je možná pro někoho provokativní. Ale dejte mi prosím pár minut a podívejte se, co že to tu vlastně otevírám. A rovnou dodávám, že toto není o vztazích a intimitě, ne primárně. Jdeme hlouběji.


Jako mnoho dalších věcí v životě, které se nakonec ukázaly být důležité, i toto téma odstartovalo venku při delším pobytu v přírodě s přáteli a rodinou. A samozřejmě že tam byly ženy. Ty ženy na sobě a se sebou pracují a já, protože jsem měl čas právě na to, na co jsem se rozhodl mít, jsem se těch žen začal ptát na jejich svět. A zjistil jsem, že skrze nahlížení do ženského světa se mi jakoby úplně samovolně ukazuje můj vlastní svět. I ten skutečně mužský.


Najednou mi docházely věci velmi mužského charakteru jako vztahy otců a synů, co vůbec znamená být mužem a podobně. Ukazovalo se mi to ve chvílích, kdy jsem svou pozornost plně přesunul na ženy a jejich témata. A nebylo to nijak slabé, opravdu mě to až bouchlo, jak jasné vjemy to byly. Od té doby mě téma hlubokého vzájemného přínosu mužů a žen provází na mé cestě stále.


Tím se dostávám k hlavní myšlence mého zamyšlení: pokud chceme lepší svět pro sebe a své děti, je třeba udělat některé věci úplně nově. A tuto změnu může do výrazně mužskou (a často velmi nezralou) energií hnaného světa přinést právě ženská energie. A nositelkami této energie jsou ženy, které pracují na tom, aby žily vědomě, aby byly přínosem nejen ve své rodině nebo práci, ale i v širším měřítku. Ženy, které si volí na své cestě životem lásku, kreativitu, otevřenost, zdravé vztahy.


Znám naštěstí mnoho vědomých žen a jsem za to hluboce vděčný. Byly na začátku mé cesty ke smysluplnému životu a jsou na mé cestě k němu stále. Vždy znovu mi nastavují zrcadlo, povzbuzují, pouštějí se odvážně do práce se mnou a snášejí to, co se mi třeba moc nepovede. A úplně upřímně a s pokorou zde musím říct, že setkávání se ženami na své cestě, je pro mě výzvou. Cítím tu sílu a neodvolatelně mě to vede k mé mužské síle, k tomu abych ji opravdu uchopil a byl v ní. Protože jak jinak bych mohl věřit v sebe a jak by mi pak mohly věřit všechny ty ženy?


Poměrně brzy jsem zjistil, že otevřené mluvení se ženami, o jejich tématech, o jejich světě, mi otevírá nejen vnímání mé ženské stránky, ale zároveň s tím se probouzejí a ukazují i má mužská témata a moje mužská síla. Čím dál více chápu, že ta krásná a pro mě hodně tajemná ženská energie, je úžasně léčivá pro mě jako muže. Pomáhá mi jakoby mimochodem, skoro samovolně, se otevřít, vidět dosud neviděné a co je možná nejdůležitější, pouštět kontrolu (která je stejně jen domnělá).


Jsou to zatím jen shrnuté mé osobní dojmy. A tady je to, co mi z toho vyplynulo. Možná že i já, skrze svou otevřenost, můžu jako muž poskytnout jiný náhled ženám na jejich ženskou stránku. Zdůrazňuji to možná, nevím, zkouším, učím se. A dále, možná že já jako muž můžu pozvat ženy, aby vyšly z domovů, kaváren a ženských kruhů. Aby se otevřely síle a možnostem, které mají a které často vůbec neznají, nenaslouchají jim. Natož aby je plně využívaly. A aby skrze poznání a uchopení svých sil začaly přispívat plně našemu světu. Aby mu přinesly léčení.


A každé opravdové léčení začíná uvnitř. Když léčím a otevírám své srdce, umožňuji a nabízím lidem okolo sebe, aby mohli léčit a otevírat své srdce. A tak i tímto krátkým článkem naplňuji zase o kousek víc svou vizi, své poslání, podle kterého jsme tu, abychom otevřeli svá srdce, uchopili sílu ukrytou uvnitř každého z nás a vyšli jsme do světa. Abychom ho spolu naplnili tím nejlepším, co dokážeme dát.


Otevírám tedy zase o kousek víc své srdce, chci jít otevřeně a neohroženě do světa. A zvu do tohoto světa i léčivou ženskou energii. Vytvářím prostor, do kterého může přijít. Je čas.

92 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page