top of page

Proč si pěstovat a hýčkat provokativní způsob myšlení?

Aktualizováno: 14. 12. 2021


Chcete být super úspěšní? Chcete mít spoustu peněz? Chcete být úplně zdraví a silní do 80 let?

Chcete být naprosto šťastní a vnitřně svobodní celý zbytek svého života?Vyprovokovaly ve vás něco tyto otázky? Odpověděli jste na ně "ano" nebo "ne"? Pokud je vaše odpověď ne, tak mě opravdu mrzí, že si o tom teď hned nejspíš nepopovídáme. Máme naučené obrovské množství různých negativních a omezujících přesvědčení o věcech jako peníze, úspěch a štěstí a často nemáme ponětí, proč je máme a odkud se vzaly. Učíme se takové věci, jako být spokojení s tím co máme a nestěžovat si. A jsme rádi, když se nám to alespoň trochu daří. Ale co když je to celé úplně špatně? Co když je spokojenost nepřítelem opravdového štěstí? Stejně jako být dobrý může být nepřítelem excelence a mistrovství nebo pohoda nepřítelem života, jaký ho hluboko uvnitř chceme mít?


A pokud jsou vaše odpovědi alespoň částečně ano, tak super a vlastně i tak by bylo fajn si o tom teď popovídat. Obě varianty mě zajímají.


Tento krátký text je inspirovaný myšlenkami Wes Kao o tzv. spiky points, je to vlastně způsob uvažování, při kterém se nebojím jít proti proudu, vystoupit z davu, říct jak to opravdu vidím a proč. Dokáži ho obhajovat a zároveň s ním může okolí snadno nesouhlasit. Ne samoúčelně, jde o myšlenky, které mi přijdou opravdu důležité. K čemu je to dobré? Je toho víc, mě na tom teď zajímá hlavně to, že si dovoluji být autentický, odvážný, jít svou cestou. A zároveň si tréninkem provokativního a autentického způsobu přemýšlení otevírám nové možnosti.


Stávám se tak přirozeně lídrem namísto jedním z davu. I když bych v tu chvíli vedl "jenom" sám sebe. Volím si jít jasně a nebojácně svou cestou. Nesnažím se rebelovat, jsem prostě co nejčistším vyjádřením své nejhlubší podstaty, jsem v souladu se sebou, ve své síle, vím proč a kam jdu. A nebojím se to ukázat nebo dokonce nabídnout ostatním lidem.


A nakonec tu předkládám pár myšlenek, které můžou být také pro někoho provokativní. Pocházejí z cvičení od slavného amerického kouče Riche Litvina právě na základě "spiky points". Líbí se mi to tak hodně, že tímto vybízím právě vás, udělat si to cvičení taky. Dáte dohromady 10 myšlenek, které by mohly být "spiky points"? Tedy jsou autenticky vaše, z vaší zkušenosti, žijete je nebo se učíte je žít, nebojíte se kontroverze nebo nesouhlasu..... Tady jsou moje:


  1. Najít "sám sebe" nebo "smysl života" je jedna z nejsnazších věcí na světě. přestaňte hledat složitosti ve vnějším světě. A začněte se ptát lidí okolo sebe i sama sebe na věci o sobě. Odpovědi čekají doslova všude, chtějí být poznány. Jen je třeba se rozhodnout a začít - akce a změna jsou klíče.

  2. Pokud chcete opravdovou zkratku při hledání sebe a smyslu, přestaňte hledat a začněte pracovat pro dobro jiných lidí, jakkoliv právě teď můžete. A pak se začněte ptát, viz bod 1.

  3. Neexistují problémy, existují jen velmi omezené úhly pohledu. Ty vám nedovolují vidět nekonečné bohatství možností a příležitostí. Pokládejte lepší otázky než dosud a svět se vám otevře.

  4. Otázka "jak" je ztráta času a energie. Hledáme řešení, manuály a instrukce zvenku. Vylezte místo toho ze své hlavy a začněte využívat možností a zdrojů, které máte po ruce právě teď. A samozřejmě hledejte lepší otázky, začít můžete třeba TADY (s překladačem to zvládne každý)

  5. Stížnosti jsou jen ztráta času a energie. Udělejte něco s tím, co vám vadí nebo když s tím nechcete nic dělat, najděte si něco jiného, co chcete změnit k lepšímu a dejte se do toho.

  6. Neexistují tzv. racionální lidé. Nezáleží na tom, jestli spoléháte na vědu a logiku nebo na boha či jiné vyšší síly. Existuje pouze jedna racionální volba - dělat co vám slouží a nedělat co vám neslouží k životu v lásce, zdraví, úspěchu, vnitřní svobodě.....

  7. Nehledejte stále nové informace, pokud ještě vůbec nekonáte na základě informací, které už máte.

  8. Nepodstrkujte lidem nové informace, pokud nejdete sami příkladem a nejste schopní jim alespoň trochu pomoci ty informace uvést do praxe.

  9. Být chaotický a prokrastinovat může být dobré, užitečné a dokonce zdravé. Když uvítáte a naučíte se mít rádi svou chaotickou část, otevíráte prostor pro vaši plnou kreativní sílu (akorát že v určitou chvíli je přeci jen třeba přestat prokrastinovat)

  10. Já jsem nejdůležitější člověk na světě. Protože dokud nedovolím lásku, hojnost a úspěch sám sobě, nedokážu skutečně podpořit, natož pak vést, ostatní lidi na jejich vlastní cestě za láskou, hojností a úspěchem.

Není to perfektní, jako nejsem perfektní já sám. Ale udělal jsem si toto cvičení, napsal jsem si to nejlepší, co právě teď dokážu a hrdě to zde prezentuji. A popravdě i se strachem. Vystavuji zde svou nedokonalost, kdokoliv mě může vzít za slovo, kritizovat, nesouhlasit. Právě to je součástí toho, když se rozhodnu věřit ve svou cestu, v moudrost a sílu, které v sobě máme všichni. A které nepoznáme a nezískáme zpět, pokud nebudeme riskovat, pokud nepůjdeme s kůží na trh.


Proto vás zvu, udělejte si také toto cvičení, napište si deset tezí, které ve vás zní, které souzní s vaším nitrem, bez dalšího hledání inspirace. Podívejte se do svého nitra a vezměte do ruky tužku. Pro mě to nebylo jednoduché, ale čím víc jsem psal, tím víc mě toho napadalo. A dejte mi vědět. Klidně i kriticky, potřebuju to, jestli chci na své cestě růst. Potřebuju a chci mít okolo sebe lidi, kteří mi dokáží nastavit čisté a otevřené zrcadlo. Díky.

67 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page